Kedy sa oplatí havarijné poistenie

Ak si zakúpite nové vozidlo priamo od dílera vašej obľúbenej značky, zhodneme sa na tom, že poistenie je viac ako nutné. Hlavne v prípade ak beriete auto na leasing, kedy si lízingové spoločnosti vyžadujú a kladú podmienku, aby bolo vozidlo poistené s havarijnou poistkou – nielen s PZP.

Havarijné poistenie sa vyplatí vtedy ak je hodnota auta vyššia ako zaplatené poistné za auto. Jednoducho ak by ste dokopy za poistenie zaplatili viac ako by ste dostali od poisťovne pri totálke tak sa Vám to skrátka neoplatí.

Je tu aj iná možnosť

Ak nieste vodič začiatočník resp. neskúsený vodič tak havarijné poistenie na staršie auto nutne nepotrebujete. Avšak čert nikdy nespí. Ak si na cestách veríte a nešoférujete iba pár rokov môžete využiť aj strednú možnosť a to pripoistenie k PZP. V tomto prípade sa pri škodovej udalosti vypláca poistné plnenie aj Vám ako vlastníkovi auta, nielen poškodenému účastníkovi cestnej premávky.

Bonus malus

Každého šoféra zaujímavú bonusy pri PZP alebo naopak pokuty resp. malus. Bonus dostanete samozrejme za bezškodový priebeh. Malus môžete vyfasovať pri častých nehodách. Ak chcete ušetriť na poistení auta snažte sa šoférovať zodpovedne. Okrem zníženej sadzby za poistky auta tak prispejete aj k dopravnej bezpečnosti. Zbytočne neohrozujte ostatných účastníkov cestnej premávky či už chodcov alebo vodičov motorových alebo nemotorových vozidiel. V prípade ak ste pozorný a ohľaduplný vodič, ktorý dopredu odhaduje a predpokladá dopravnú situáciu, sa ľahko vyhnete akýmkoľvek dopravným nehodám resp. škodovým udalostiam. 

Ak sa Vám to takto darí udržať v priebehu niekoľkých rokov získavate tzv. bezškodový priebeh. Poisťovne berú tento priebeh do svojich výpočtov výšky poistného. A to sa samozrejmé odrazí na usporenej čiastke za poistku auta. Ak ste na opačnej strane vodič, ktorý neprihliada na cestnú premávku. Jazdíte brzda plyn, oranžová alebo červená farba na semafore znamená zrýchliť a všade sa v aute náhlite, nečudujte sa, že ste často súčasťou škodových udalostí alebo v horšom prípade dopravných nehôd. Niektorí vodiči si popri tom všetko trúfnu odpísať na správu v mobilnom telefóne či za jazdy si fotiť okolie alebo seba za volantom. V takomto prípade Vám poisťovňa vypočíta malus. Teda prirážku k cene poistného. Pretože ste pre poisťovňu rizikový človek. Šoféri s malusom by si mali vstúpiť do svedomia a prehodnotiť svoje pôsobenie za volantom. Ich správaním totiž neohrozujú len seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky.