Pôžičky od nebankových spoločností – ako na ne
Alternatívou k spotrebiteľskému úveru od banky je pôžička od tzv. nebankovej spoločnosti. Ide o finančné spoločnosti, ktoré sú registrované a regulované Národnou bankou Slovenska, avšak nedisponujú bankovou licenciou. Za posledné roky ich popularita rastie a obracia sa na ne čoraz viac žiadateľov o úvery. Aj nebankovky však majú svoje špecifiká a vlastné pravidlá poskytovania pôžičiek.
Viac o týchto subjektoch sa dozviete v tomto texte.
Včera a dnes
V minulosti platilo, že poskytovať pôžičky mohol každý nebankový subjekt, ktorý sa zapísal do registra veriteľov. To však viedlo k tomu, že na trhu sa objavilo viacero neserióznych a pochybných osôb a spoločností, ktorých praktiky hraničili s úžerou. Od roku 2015 však NBS a parlament schválili viacero opatrení, ktoré značnou mierou limitujú získanie licencie nebankového subjektu.
Pre konečného spotrebiteľa to v praxi znamená, že je vystavený menšiemu riziku nečestných obchodných praktík zo strany poskytovateľov úverov. Prísnejšie podmienky pre nebankovky totiž značne preriedili ich celkový počet.
Nepožičajú komukoľvek
Aj keď nebankové subjekty ponúkajú alternatívu ľuďom, ktorých banky odmietli, ani tieto spoločnosti nepožičajú komukoľvek. Pre žiadateľa je dnes nemožné získať úver bez kontroly v registri dlžníkov a overenia bonity. Nebankovky si rovnako musia strážiť svoje podnikanie a nepožičiavajú financie záujemcom, ktorí ich nebudú schopní splácať.
V drvivej väčšine prípadov je teda potenciálny klient povinný doložiť potvrdenie o pravidelnom príjme (nemusí ísť iba o výplatu, môže to byť aj dôchodok a podobne). Z tohto nepísaného pravidla existujú aj menšie výnimky, o ktorých sa dozviete nižšie.
Nezamestnaní a dlžníci, resp. ľudia s horšou platobnou morálkou si teda požičajú len veľmi ťažko. Na druhej strane, človek s pravidelným príjmom a bez záznamu v registri dlžníkov si úver dokáže vybaviť veľmi rýchlo a pohodlne.
Aké pôžičky poskytujú nebankové spoločnosti?
Pri prezeraní ponuky takýchto subjektov sa často stretávame s výrazmi ako rýchle požičky, pôžičky online, SMS pôžičky, pôžičky pred výplatou, pôžičky do 24 hodín, pôžičky bez potvrdenia príjmu a podobne. Tieto frázy v podstate vystihujú gro produktov od nebankoviek – ide o rýchle úvery. To však neznamená, že požičať si väčšiu sumu je nereálne. (Quatro pôžička). Viac o quatre sa dočítate aj v našom článku TU.
Úvery od nebankoviek si teda môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:
krátkodobé – menšie pôžičky v prípade neočakávaných výdavkov, pred výplatou, väčšinou splatiteľné do jedného mesiaca (pôžička 3000 eur)
dlhodobé – väčšie obnosy s dlhšou dobou splácania, ktorá môže byť od niekoľkých mesiacov až po roky
V 99,9% prípadoch ide o bezúčelové úvery poskytované aj bez ručiteľa – čo predstavuje markantný rozdiel oproti produktom bánk.
Ako si vybaviť pôžičku od nebankovky?
Väčšina nebankových spoločností poskytuje záujemcom možnosť podať žiadosť o pôžičku online, kde je k dispozícií často aj kalkulačka na vypočítanie úrokov. Po odoslaní formulára býva klient kontaktovaný pracovníkom spoločnosti a spoločne si prejdú celý proces až po samotné schválenie a odoslanie peňazí.
Samozrejme, žiadatelia môžu kontaktovať spoločnosť aj telefonicky, prípadne osobnou návštevou pobočky.
V rámci schvaľovacieho procesu si musí klient pripraviť tieto doklady:
platný preukaz totožnosti, minimálne OP, často však spoločnosti žiadajú dva
potvrdenie o príjme, napríklad od zamestnávateľa, prípadne aktuálnu výplatnú pásku, daňové priznanie pri SZČO, potvrdenie o výmere dôchodku, materskej, rodičovského príspevku a podobne
niektoré spoločnosti žiadajú aj výpis z účtu, na ktorý posielajú finančné prostriedky
Isté nebankové spoločnosti majú svoje špecifiká, preto je nevyhnutné naštudovať si podmienky poskytovania úverov ešte pred podaním žiadosti.